WTAtenis.pl - Forum tenisowe skupione na rozgrywkach WTA Tour! • Zobacz wątek - Zuzanna Maciejewska
logo serwisu
Forum o kobiecym tenisie - WTAtenis.pl
WTAtenis.pl
Teraz jest sobota, 20 kwi 2019, 17:51Klasyczne logowanie
Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor
Wiadomość
 Tytuł: Re: Zuzanna Maciejewska
PostNapisane: środa, 4 kwi 2012, 12:05 
Wielki Szlem
Data rejestracji na forum:
środa, 6 sty 2010, 13:08
Ulubiona zawodniczka: Maria Sharapova
Cytuj:
Zuzanna Maciejewska na progu dużej kariery

Japonia, Stany Zjednoczone i teraz Australia – 17-letnia Zuzanna Maciejewska na przełomie 2011 i 2012 roku zahartowała się w dalekich podróżach i przeszła chrzest bojowy. Niedługo okaże się, czy polski tenis w wydaniu kobiecym będzie miał szansę na sukcesy, kiedy Agnieszka Radwańska powie "dość". Maciejewska, na razie, wydaje się być jedyną nadzieją.

Grudniowy biuletyn federacji Tennis Europe. Obok najnowszego rankingu zdjęcie szczupłej i nieproporcjonalnie wysokiej nastolatki w niebieskiej sukience, która z zaciętą miną szykuje się do zagrania bekhendu. To właśnie urodzona w Toruniu Maciejewska. Nie bez przyczyny została wyróżniona, bo jest jedyną nową twarzą w pierwszej dziesiątce tego zestawienia. Po udanych występach na dwóch krańcach świata awansowała na dziewiąte miejsce. Przed nią są trzy Rosjanki, Australijka (ranking obejmuje zawodniczki z Europy oraz uczestniczki TE Junior Tour), Rumunka, Estonka, Holenderka i Czeszka.

W dzieciństwie Zuzia podziwiała Steffi Graf i Monikę Seles. W kraju jest liderką klasyfikacji do lat 18. Polscy trenerzy mówią wprost: mamy kryzys w szkoleniu uzdolnionych dziewczynek i jeśli ktoś pójdzie śladami Radwańskiej, to właśnie Maciejewska. – Można powiedzieć, że Zuzia była nieprzeciętna od zawsze. Wyróżniały ją wzrost, gra lewą ręką i niesamowite czucie piłki. W dodatku od najmłodszych lat próbowała korzystać z tego, że jest wysoka i szukała możliwości do jak najszybszego zakończenia akcji. Jedynym jej problemem był brak regularności, ale w młodym wieku to normalne – przekonuje Jarosław Krajowski-Kukiel, trener PZT, pod którego okiem Maciejewska występowała w reprezentacji Polski do lat 14.

Coś na dobre samopoczucie

19 stycznia skończyła 17 lat i będzie czekała na kolejny przełom w krótkiej jeszcze karierze. Pierwszy już nastąpił. W Japonii zostawiła za plecami 65 innych juniorek z całego świata i wygrała prestiżowy turniej Osaka Mayor’s Cup. W sześciu meczach straciła tylko jednego seta. – To niewątpliwie mój największy dotychczasowy sukces. Byłam dobrze przygotowana i cały turniej zagrałam świetnie. Zwycięstwo dodało mi pewności siebie. Po powrocie nawet na treningach czułam się lepiej niż zwykle. Japonia to ciekawy kraj, inny niż Polska. Co zapamiętałam? Przede wszystkim to, że ludzie są tam bardzo serdeczni. Tego typu wyjazdy dużo dają, ale mam nadzieję, że najfajniejsze dopiero przede mną – uśmiecha się Maciejewska.

Po Osace, na przełomie listopada i grudnia, były Stany Zjednoczone. Na Florydzie wystąpiła w dwóch turniejach. M.in. w jeszcze ważniejszym niż ten japoński – w Orange Bowl Championship, o którym mówi się, że to nieoficjalne mistrzostwa świata juniorów (w deblu wygrała je wcześniej Urszula Radwańska). Maciejewska musiała szybko przestawić się z betonu na mączkę (w tym roku zawody zostały przeniesione z kortów twardych w Key Biscayne na ziemne w Plantation), ale zagrała nieźle. Doszła do trzeciej rundy, w której wygrała pierwszego seta z Sachią Vickery do zera, ale potem Amerykanka złapała wiatr w żagle i odwróciła losy meczu.

– Kiedy poczuła, że jednak można, to od razu wskoczyła na wyższe obroty. Zaczęłam popełniać minimalne błędy, raz trafiłam w taśmę, a innym razem wyrzuciłam dwa centymetry w aut i tak się uzbierało. Szkoda też porażki we wcześniejszym turnieju (Maciejewska odpadła w trzeciej rundzie Eddie Herr International Junior Tennis Championships – przyp. red.), ale nie byłam zbyt dobrze przygotowana do gry na nawierzchni ziemnej. I tak jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu, w turnieju Herra doszłam do finału debla – opowiada 17-latka.

Odrobina szczęścia + VAT

Za Oceanem uczyła się dorosłego życia. W Stanach Zjednoczonych była bez trenera, a sama tak daleko nigdy wcześniej nie wyjeżdżała. – Było ciężko, ale sprawdziłam się i wiem, że sobie poradzę w przyszłości. W trudnych chwilach fajnie mieć wsparcie, ale mam przecież świadomość, że tenis to sport indywidualny – przekonuje torunianka.

A trener Krajowski-Kukiel wspomina: – Zuzia zawsze była bardzo pracowita i wiedziała, czego chce. Widać było, że tenis jest całym jej życiem. Żadna inna dyscyplina dla niej nie wchodziła w grę. Innego wyboru po prostu nie było.

Na przeszkodzie mogą stanąć – a co by innego? – pieniądze. A raczej ich brak. Trener Tomasz Iwański, który pomagał Maciejewskiej, niedawno w "Tenisklubie" wyliczył, że w najbliższych latach w młodą tenisistkę trzeba będzie inwestować co najmniej 200-300 tysięcy złotych rocznie. – A gwarancji zwrotu nie ma. Niestety znam 37 lepszych sposobów inwestycyjnego ulokowania środków niż tenis – zastrzegał.

Joanna Maciejewska, mama Zuzi, która kiedyś sama grała w tenisa, przyznaje, że finanse to spory problem: – Gołym okiem widać, że córka ma ogromny potencjał, ale nie możemy pozwolić sobie na szastanie pieniędzmi. W polskich realiach niestety jest ciężko, ale na razie nic się nie zmienia. Teraz Zuzia jedzie do Australii na pierwszy w karierze turniej wielkoszlemowy. PZT na szczęście zwraca koszty, choć dopiero po przedstawieniu faktur.

Zuzanna Maciejewska od dawna wyróżnia się warunkami fizycznymi, ma talent i chęć do pracy, ale to jeszcze – niestety – nie wszystko. Potrzebuje jeszcze czegoś, na co nie ma wpływu – odrobiny szczęścia…

Magazyn TenisKlub/onet.pl
Maria Sharapova • Sorana Cirstea
Laura Robson • Dominika Cibulkova

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: czwartek, 20 wrz 2012, 14:12 
Moderator Gier
środa, 25 sie 2010, 15:30
Ulubiona zawodniczka: Mona Barthel
Zuzanna rozpoczęła grę w zawodowym tourze. Swój debiut notuje właśnie w egipskim 10k w Sharm El Sheikh.

R1: (Q)Zuzanna Maciejewska (POL) d. (5)Jia Xiang Lu (CHN) 61 46 61
R2: (Q)Zuzanna Maciejewska (POL) d. Ganna Piven (UKR) 06 61 63

R1: Barbara Haas (AUT)/Zuzanna Maciejewska (POL) d. Anabel Ossombi (UKR)/Ushna Suhail (PAK) 60 60

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: czwartek, 20 wrz 2012, 14:52 
Wielki Szlem
niedziela, 10 sty 2010, 21:03
Ulubiona zawodniczka: Agnieszka Radwanska
Uuu brawo Zuza.
Dobrze, że zaczyna pomału grać w ITF-ach bo ostatnio w juniorskich rozgrywkach za ciekawie nie wiodło jej się.
Może nabierze teraz pewności siebie i coś ciekawego ugra.
C'mon ! :)

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: czwartek, 20 wrz 2012, 15:01 
Wielki Szlem
poniedziałek, 21 maja 2012, 16:12
Bardzo fajnie, że próbuje i kto wie, może całkiem nieźle jej pójdzie?
Dawaj Zuza!
Obrazek
Som i serem :serce: TriCampions
Maria Sharapova & Rafael Nadal

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: poniedziałek, 21 sty 2013, 12:05 
Wielki Szlem
piątek, 22 sty 2010, 20:58
Ulubiona zawodniczka: W Sisters
Tak swoją drogą - Zuza w swoje 18 urodziny przegrała mecz 1r juniorskiego AO :przytul:

Oznacza to, że Zuza przestaje być juniorką i wkracza do profesjonalnych rozgrywek. Obecnie klasyfikowana jest w okolicach 850 miejsca w rankingu - jak większość juniorek. Po juniorskim US Open wystąpiła w pięciu ITFach o puli nagród 10.000 $ w Egipcie i Grecji. Bilans jej spotkań wyniósł 15-5. Najdalej doszła podczas swojej ostatniej imprezy w roku - w Heraklionie przegrała swój mecz półfinałowy z Niemką Anną-Marie Hofmann (WTA 579). Najwyżej notowane zawodniczki z którymi Zuza wygrała minionej jesieni to Alexandra Romanova z Rosji (WTA 401) oraz Chinka Jia-Jing Lu (WTA 283).
Obrazek

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: poniedziałek, 21 sty 2013, 13:44 
ITF
niedziela, 20 sty 2013, 04:06
No to prezent na urodziny miała bardzo nieciekawy. Jej ranking juniorski nie był wysoki, więc w profesjonalnym będzie jej ciężko awansować. Ale trzeba trzymać kciuki i liczyć na progres Zuzy! :oczko:
Obrazek

Obrazek

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: poniedziałek, 21 sty 2013, 15:57 
Wielki Szlem
środa, 14 lis 2012, 18:21
Ulubiona zawodniczka: Caroline Wozniacki
Ja liczę na to, że przestanie się bawić w juniorskie rozgrywki i zacznie stopniowo przechodzić do "dorosłych" zawodów. Potencjał ma, w zeszłym roku coś tam grała w ITF-ach o puli 10 tys $ i rezultaty nie były najgorsze, więc może tędy droga?

Wozniacki ~ Stephens ~ Vekic ~ Mattek-Sands ~ Giorgi ~ Cibulkova ~ Cornet ~ Puig ~ Halep

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: poniedziałek, 21 sty 2013, 16:07 
ITF
niedziela, 20 sty 2013, 04:06
Możliwe. Niech próbuje w turniejach niskiej rangi i powolutku będzie robić postępy. Dobrze by było, gdyby się wykazała.
Obrazek

Obrazek

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: poniedziałek, 18 lut 2013, 23:45 
Administrator
niedziela, 10 sty 2010, 21:40
Ulubiona zawodniczka: Kaheaokaleonahenahemaikalani C
Zuzia w tym tygodniu próbowała swych sił w 25.000 ITF w australijskiej Mildurze, Polka przegrała w III rundzie eliminacji z Japonką Onishi 6-4 0-6 4-6 :oh:
FEDERER ~ KYRGIOS ~ VERDASCO ~ DIMITROV ~ CHARDY ~ TIAFOE ~ ISTOMIN ~ DZUMHUR ~ ALBOT ~ KUBOT
LINDSTEDT ~ ANDERSON ~ NISHIKORI ~ ILHAN ~ POUILLE ~ FOGNINI ~ BOLELLI ~ FUCSOVICS ~ J. SOUSA ~ HURKACZ
ANDUJAR ~ GULBIS ~ MAHUT ~ MULLER ~ CHUNG ~ TECAU ~ AREVALO ~ RUUD ~ SOCK ~ DELLIEN

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: wtorek, 19 lut 2013, 18:01 
Moderator Gier
środa, 25 sie 2010, 15:30
Ulubiona zawodniczka: Mona Barthel
W dodatku turniej odbywał się na trawie, gdzie teoretycznie to Zuza miała większe szanse na zwycięstwo. :oczami:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: wtorek, 19 lut 2013, 20:28 
Wielki Szlem
piątek, 22 sty 2010, 20:58
Ulubiona zawodniczka: W Sisters
Tragedii nie ma, jak na pierwsze turnieje na trawie w karierze (poprzednio grala chyba tylko na wimblu) :^^: No a te Japonki maja to do siebie, że nikt o nich nie słyszy, a potem nadchodzą australijskie/azjatyckie turnieje na trawie i nagle docierają do ćwierćfinału chociażby. Decydującą częścią sezonu będzie zapewne europejski cykl imprez na mączce - wtedy najczęściej objawiają się różne perełki w tourze. Zuza powinna wtedy niejednokrotnie grać przeciwko komuś z pierwszej 200, a takie mecze z pewnością pokażą czy stać ją już na mocne przebicie się w rankingu.
Obrazek

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: sobota, 23 lut 2013, 21:59 
Administrator
Szczęście bywa zezowate. Uśmiechnęło się do naszej Zuzi i mimo porażki w kwalach do Mildury wystąpiła w MD jako LL.

W I rundzie pokonała Belindę Woolcock, a w drugiej przegrała z Ksenią Łykiną.
FEDERER ~ KYRGIOS ~ VERDASCO ~ DIMITROV ~ CHARDY ~ TIAFOE ~ ISTOMIN ~ DZUMHUR ~ ALBOT ~ KUBOT
LINDSTEDT ~ ANDERSON ~ NISHIKORI ~ ILHAN ~ POUILLE ~ FOGNINI ~ BOLELLI ~ FUCSOVICS ~ J. SOUSA ~ HURKACZ
ANDUJAR ~ GULBIS ~ MAHUT ~ MULLER ~ CHUNG ~ TECAU ~ AREVALO ~ RUUD ~ SOCK ~ DELLIEN

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 13 cze 2014, 19:22 
Administrator
W kończącym się tyg. Maciejewska wystąpiła w imprezie ITF 10.000 w chorwackim Bol.

Wyniki:
R1 - def. Raaholdt NOR 63 41 ret.
R2 - lt. Lukas CRO 67(2) 36

Zuzia stawia coraz odważniejsze kroki w dorosłym tenisie :slinka:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 13 cze 2014, 22:37 
International
wtorek, 7 maja 2013, 20:05
Ulubiona zawodniczka: Agnieszka Radwanska
^ nie wiem czemu, ale jakoś nigdy nie wierzyłem i średnio wierzę w jakąś znaczącą ewolucję tenisową Maciejewskiej. Ma juz swoje lata i powinna coś więcej osiągać, niż ciułanie się po ITFach 10K i to jeszcze z małym skutkiem :szlocha: Jak dla mnie większym tenisowym talentem jest już Fręch niż Maciejewska ,która moim zdaniem mogłaby wygrywać znacznie więcej meczy i być wyżej w rankingu. Miejmy nadzieje, że dużo trenuje i że nie zniknie z rozgrywek po paru latach.
Obrazek

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: sobota, 14 cze 2014, 10:57 
Wielki Szlem
wtorek, 9 lip 2013, 17:10
Ulubiona zawodniczka: Radwanska Linette Halep Rybka
Ja również nic szczególnego nie widzę w Maciejewskiej. Powinna już zacząć osiągać dobre wyniki i piąć się w rankingu. Natomiast ona przegrywa we wczesnych fazach malutkich turniejów i cały czas stoi w miejscu. Mam nadzieję że kiedyś ruszy jej forma. Tylko kiedy? Lata lecą! W jej grze także nic specjalnego nie widzę.

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Strefa czasowa: UTC + 1
Forum tenisowe WTAtenis.pl