WTAtenis.pl - Forum tenisowe skupione na rozgrywkach WTA Tour! • Zobacz wątek - Katarzyna Pyka
logo serwisu
Forum o kobiecym tenisie - WTAtenis.pl
WTAtenis.pl
Teraz jest piątek, 18 sty 2019, 11:01Klasyczne logowanie
Strefa czasowa: UTC + 1
Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor
Wiadomość
 Tytuł: Katarzyna Pyka
PostNapisane: sobota, 9 lut 2013, 13:31 
Wielki Szlem
Data rejestracji na forum:
środa, 6 sty 2010, 13:08
Ulubiona zawodniczka: Maria Sharapova
Obrazek

Katarzyna Pyka (ur. 22 marca 1996) - polska tenisistka. Adeptka akademii tenisowej Sanchez-Casal w Barcelonie.

Państwo: Polska
Miejsce zamieszkania: Katowice, Polska
Data urodzenia: 22 marca 1996
Miejsce urodzenia: Katowice, Polska
Wzrost: -
Masa ciała: -
Gra: praworęczna (oburęczny backhand)
Status profesjonalny:

Gra pojedyncza

Wygrane turnieje: 0
Najwyżej w rankingu: nieklasyfikowana

Gra podwójna

Wygrane turnieje: 0
Najwyżej w rankingu: nieklasyfikowana

Profil na WTA Tour: Katarzyna Pyka
Strona www: -
Maria Sharapova • Sorana Cirstea
Laura Robson • Dominika Cibulkova

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
 Tytuł: Re: Katarzyna Pyka
PostNapisane: sobota, 9 lut 2013, 13:32 
Wielki Szlem
Cytuj:
Katowiczanka trenuje w elitarnej akademii tenisowej. By wychować drugą Radwańską trzeba sprzedać mieszkanie

Katarzyna Pyka, 17-letnia tenisistka z Katowic jest jedyną Polką w elitarnej hiszpańskiej akademii Sanchez-Casal w Barcelonie. Nad jej talentem czuwa Stefan Ortega, który wcześniej doprowadził do mistrzostwa tej klasy zawodniczki, co Martina Navratilova i Swietłana Kuźniecowa.

Katarzyna Pyka pierwszy raz dostała rakietę do ręki w wieku sześciu lat - Z rodzicami, za namową znajomego trenera, poszliśmy na wspólny trening do hali w Ustroniu. Dla nas wszystkich były to pierwsze kroki, ale tylko ja mogłam marzyć o karierze zawodnika - wspomina.

Ślązaczka okazała się pojętną uczennicą. Szybko zaczęła wyjeżdżać na turnieje. Zdobywać nagrody. Jej trenerami byli m.in. Barbara Olsza - mama Aleksandry Olszy, która w 1995 roku wygrała juniorski Wimbledon, Aleksander Panfil, Adam Skrzypczak i Bogdan Głąb.

Czeska wieś lepsza od polskich klubów

Rodzina szybko jednak zrozumiała, że jeżeli Kasia chce w przyszłości zarabiać na życie, jako zawodowa tenisistka musi wyjechać z Polski. Zaczęło się od treningów w akademii tenisa w Czechach.

- Na początku jeździliśmy do Wędrynia, a potem Frydlandu. Wędryń to wieś, ale mają halę i zaplecze, o której większość polskich klubów może tylko pomarzyć. Słabość polskiego tenisa polega też na tym, że zapomina się o treningu ogólnorozwojowym. Czesi o tym pamiętają - zaznacza Jerzy Pyka, ojciec zawodniczki.

Droga do hiszpańskiej akademii

W 2009 roku Pyka po raz pierwszy wyjechała do Hiszpanii. Trafiła wtedy do klubu tenisowego Fuengiroli niedaleko Malagi.- Tam znalazłam się w bardzo życzliwym otoczeniu, gdzie od pierwszego dnia pobytu czułam się jak w domu. Treningi były intensywne, ale w bardzo optymistycznej atmosferze. Nawet wielki upał nie był przeszkodą do wysiłku - mówi.

Praca w Fuengiroli była tylko przystankiem na drodze do najlepszej tenisowej akademii w Hiszpanii, czyli Sanchez-Casal w Barcelonie. Dyrektorem do spraw szkolenia jest tam Stefan Ortega, były trener tej klasy zawodniczek co Martina Navratilova i Swietłana Kuźniecowa.

W akademii trenują młode tenisistki z całego świata. Dużo jest Rosjanek, Serbek, ale są i Hinduski. Pykę już po kilku dniach pracy dołączono do grupy najlepszych dziewczyn, które miały bardzo intensywne treningi.

- Na początku było ciężko. Spać chodziłam już o dziewiątej wieczorem, co jak na Hiszpanię, to prawie wczesny wieczór. Rano o 6.30 pobudka i wyjazd do klubu - opowiada tenisistka.

- Obecnie Kasia jest jedyną Polką w akademii. Razem z nią grać w tenisa uczy się 120 dziewczyn. Cztery godzinny dziennie poświęca na pracę na korcie. Półtorej godziny na trening ogólnorozwojowy, czyli basen, siłownię - mówi Jerzy Pyka.

Mieszkanie za kosztowne treningi

Wychowanie nowej Agnieszki Radwańskiej nie jest tanie. Koszt dwumiesięcznego pobytu w Barcelonie to około 30 tysięcy złotych! By wyjechać na jeden turniej międzynarodowy trzeba liczyć się z wydatkiem około 4 tysięcy złotych. - Wychowanie tenisistki rzeczywiście nie jest tanie. Uznaliśmy jednak, że nie możemy się zatrzymać. Musimy spróbować, żeby potem nie zarzucić sobie, że zmarnowaliśmy swoją szansę. By sfinansować pobyt Kasi w Barcelonie chcemy sprzedać mieszkanie. Na razie bezskutecznie - wzdycha Jerzy Pyka. Katarzyna w Hiszpanii tylko trenuje. Wiedzę zdobywa już w liceum w Katowicach. Co ciekawe z niektórymi nauczycielami kontaktuje się przez skype'a i w ten sposób zalicza kolejne partie materiału.

Katowiczanka ma teraz w planach turnieje w Maroku, a 1 kwietnia przyleci do Polski by wziąć udział w turnieju WTA Tour BNP Paribas Katowice Open w Spodku. Pyka otrzymała dziką kartę uprawniającą do udziału w eliminacjach. - Razem z Kasią przyjdzie wtedy do Polski sam Stefan Ortega. Na pewno będzie dla niej olbrzymim wsparciem, ale to nie zmienia faktu, że o wygrane będzie bardzo trudno - kończy ojciec tenisistki.

gazeta.pl

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: środa, 20 mar 2013, 16:16 
Premier Mandatory
niedziela, 29 lip 2012, 15:10
Ulubiona zawodniczka: Julia Goerges
http://www.youtube.com/watch?v=IY0EPeJJJV4

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: środa, 20 mar 2013, 23:04 
Wielki Szlem
niedziela, 10 sty 2010, 21:03
Ulubiona zawodniczka: Agnieszka Radwanska
Ciekawa postać z tej Pyki.
Jestem bardzo ciekawy jej występu w Kato :szalony:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: środa, 3 kwi 2013, 19:39 
Wielki Szlem
Cytuj:
Wielka szansa dla 17-letniej katowiczanki. Zadebiutuje w cyklu WTA!

Dzięki "dzikiej karcie" w kwalifikacjach tenisowego turnieju BNP Paribas Katowice Open zagra 17-letnia katowiczanka Katarzyna Pyka. - Zagram na 200 procent moich możliwości - deklaruje tenisistka.

- To cenna możliwość konfrontacji, która wskaże nam kierunek dalszych treningów - powiedział trener zawodniczki Stefan Ortega. Z kolei sama zawodniczka dodała, że możliwość wystąpienia w zawodach z cyklu WTA to dla niej szansa i wyróżnienie. - Ale presji czy stresu nie czuję - uśmiecha się młodziutka tenisistka.

Pyka od lutego na stałe przebywa w Barcelonie i tam ćwiczy w Akademii Tenisowej Sanchez-Casal. - Pobyt jest zaplanowany na rok. Ma też nauczyć mnie dorosłości, co pomoże na korcie. Bo tenis to sport indywidualny. Myślę, że to bardzo ważna i dobra dla mnie decyzja - dodała Pyka.

Występ w katowickim "Spodku" będzie dla niej debiutem w zawodach cyklu WTA. - Kasia jest u progu swoich największych możliwości. Zaprezentuje na turnieju nasze miasto. Szukamy dobrego sposobu na objęcie zawodniczki naszym mecenatem - mówi wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna. To właśnie władze miasta wystąpiły o "dziką kartę" dla Pyki.

Kwalifikacje rozpoczną się w sobotę. Gwiazdami turnieju głównego (pula nagród 235 tys. dol.) będą Czeszki Petra Kvitova i Klara Zakopalova oraz Włoszka Roberta Vinci. Agnieszka Radwańska zagra tylko w pokazowym meczu miksta 9 kwietnia Nie mogła wystąpić w samym turnieju, ponieważ na przeszkodzie stanął regulamin WTA, który nie pozwala więcej niż jeden raz w sezonie zagrać w imprezie typu International zawodniczce z pierwszej dziesiątki rankingu.

sportslaski.pl

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 9 sie 2013, 16:38 
Administrator
niedziela, 3 lip 2011, 08:12
Ulubiona zawodniczka: Angelique Kerber
Cytuj:
Katarzyna Pyka w ćwierćfinale ITF 4 w Portugalii!
Katarzyna Pyka, 420 tenisistka według rankingu ITF Juniors, bierze udział w kolejnych juniorskich rozgrywkach, tym razem w Portugalii w ITF Grade 4 "XIX International Junior de Leiria" na kortach ceglastych. Finały zaplanowano na 11 sierpnia.

Kasia w drabince turniejowej został rozstawiona z nr 7 i zmagania rozpoczęła od II rundy. Polka spisuje się fantastycznie docierajac już do ćwierćfinału gry pojedynczej!!! Gratulujemy i powodzenia jutro!

III runda:
(7) Katarzyna Pyka - Lidia Moreno Arias (ESP) 6/4, 7/5

II runda:
(7) Katarzyna Pyka - Diana Krasnova (RUS) 6/3, 0/6 :zlosliwy: , 6/2

I runda:
(7) Katarzyna Pyka - bye

Coś tam się dzieję :slinka:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 9 sie 2013, 17:10 
Wielki Szlem
sobota, 10 lip 2010, 18:08
Ulubiona zawodniczka: Petkovic-Bacsinszky-Date Krumm
Maciek napisał(a):
Coś tam się dzieję :slinka:

Rzeczywiście, musi się dziać. Ćwierćfinał turnieju rangi G4 (drugiej od końca w hierarchii), gdzie najwyżej rozstawiona zawodniczka ledwo mieści się pierwszej 200 rankingu - klękajcie narody, talent nadchodzi :bogzaplac:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 9 sie 2013, 17:37 
Administrator
niedziela, 3 lip 2011, 08:12
Ulubiona zawodniczka: Angelique Kerber
Oh Spain. To była ironia. Przecież wiem jakiego poziomu są turnieje G4...

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: piątek, 9 sie 2013, 20:00 
Wielki Szlem
niedziela, 10 sty 2010, 21:35
Ulubiona zawodniczka: Peak Pierce
O jeny, a ja myślałem, że ITFy 10,000$ to jakaś najniższa ranga tych turniejów.... a tu wyskakują z jakimiś turniejami rangi G4, cokolwiek to jest :ryczy: Tyle lat już w tym siedzę, a jeszcze widać, że coś może mnie zaskoczyć xD
ObrazekObrazekAlisa * Casey * Sabine * Su-Wei * Polona Carina * Dasha * Aljona * Karolina * Matylda * Madison B. * Olcia * Alison R.Nigina * Janka * Petra C. * Jovana * Denisa * Rita * CoCo * Fran

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
PostNapisane: sobota, 10 sie 2013, 13:25 
Wielki Szlem
sobota, 10 lip 2010, 18:08
Ulubiona zawodniczka: Petkovic-Bacsinszky-Date Krumm
Maciek napisał(a):
Oh Spain. To była ironia. Przecież wiem jakiego poziomu są turnieje G4...

Oj, nie złapałem. Przepraszam i zwracam honor :ok:

Kazio napisał(a):
O jeny, a ja myślałem, że ITFy 10,000$ to jakaś najniższa ranga tych turniejów.... a tu wyskakują z jakimiś turniejami rangi G4, cokolwiek to jest :ryczy: Tyle lat już w tym siedzę, a jeszcze widać, że coś może mnie zaskoczyć xD

G4 to juniorskie odpowiedniki europejskich i amerykańskich 10k, a są jeszcze G5 - poziomem równe dżibutańskim i nigeryjskim 10k ::p:

Skocz do góry
 Zobacz profil Offline 
Strefa czasowa: UTC + 1
Forum tenisowe WTAtenis.pl